
Zając to z pozoru bardzo sympatycznie wyglądające zwierzątko. Jednak jeśli dostanie się do naszych sadów czy przydomowych ogrodów może narobić wiele szkód . Jeżeli zauważymy, że kora na naszych drzewkach została obgryziona to znaczy, że w naszym sadzie mieliśmy nieproszonego gościa. Problem ten pojawia się głównie w miesiącach zimowych, kiedy zającom brakuje pożywienia. Jak chronić drzewa przed zimą przeczytacie w poprzednich postach. Są jednak skuteczne sposoby aby zające w ogrodzie przestały nas odwiedzać.
Zające w ogrodzie- jak chronić nasze drzewa?
- Szczelne ogrodzenie. Wysokie na co najmniej 1,5 m wysokości i najlepiej zagłębione w ziemie na około 30 cm. Siatka powinna być gęsta i najlepiej metalowa, tak aby zające jej nie przegryzły.
- Środki zapachowe. Mogą to być specjalistyczne środki kupowane w sklepach ogrodniczych, stosowane bezpośrednio na korę młodych drzewek.
- Hałas. Metalowe puszki, szemrząca torebka foliowa mogą okazać się skuteczne przy wietrznej pogodzie do odstraszenia zajęcy.
Co z uszkodzonymi drzewami?
Jeśli jednak nie zainterweniowaliśmy w porę, zające mogły już „zająć się” naszymi drzewkami owocowymi.
Mamy dla was dobrą wiadomość, da się je uratować. Warunkiem jest jednak szybkie działanie, dlatego powinniśmy często kontrolować nasz sad, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. To jedno z ważniejszych zadań ogrodników w czasie zimy. Wszystkie opisaliśmy w poście Zima w ogrodzie zachęcamy do lektury.
Jak uratować rośliny?
Aby uratować roślinę przed zmarnowaniem należy dokładnie ale delikatnie oczyścić rany drzewka owocowego usuwając martwą tkankę, a następnie odkazić to miejsce. W tym celu należy użyć specjalnie do tego przeznaczonych maści dostępnych w sklepach ogrodniczych. Te środki zapewnią naszym uszkodzonym drzewkom owocowym ochronę przed pękaniem oraz są grzybobójcze co zapewni im bezproblemową regenerację.