Historia naszej Szkółki drzew
Założycielem naszej szkółki jest Stanisław Typer, który pierwsze róże zaczął sadzić w 1968 roku. Stopniowo zwiększał produkcję, a w 1979 roku rozpoczął sadzenie drzew owocowych.
Pierwsze podkładki pochodziły z Instytutu Sadowniczego w Brzeznej. Kupował kolejny sprzęt i rozwijał produkcję. Wraz ze Stanisławem pracował syn Krzysztof, który w 1995 roku przejął gospodarstwo rozwijając je i wprowadzając kolejne unowocześnienia.
Obecnie szkółka specjalizuje się w produkcji drzewek owocowych, a kolejne pokolenie podtrzymuje rodzinne tradycje. Produkujemy sadzonki najwyższej jakości i posiadamy sieć wiernych klientów. Opinie o naszych drzewach możesz sprawdzić na Mapach Google.
Nasza miejscowość- Zasów, posiada długie tradycje szkółkarskie.
Zasów- działalność szkółkarska
Miejscowość Zasów (do 1962 roku Zassów) to Polskie zagłębie szkółkarstwa. Funkcjonuje tutaj już ponad 100 szkółek drzewek i krzewów owocowych i ozdobnych, w tym gospodarstwo Pana Krzysztofa Typra. W Polsce istnieją dwa tego typu regiony.
To właśnie w rejonie Zasowa zaopatrują się w sadzonki sadownicy, hurtownicy, jak również osoby indywidualne. W ofercie zasowskich gospodarstw szkółkarskich znaleźć można najdorodniejsze odmiany jabłoni, śliwy, czereśni i innych drzew, krzewów owocowych. Wieloletnia tradycja szkółkarska w Zasowie, oddanie pracy oraz wysoka jakość gleby jest potwierdzeniem doskonałej jakości produkowanych tu sadzonek.
Sam Zasów to mała miejscowość na Podkarpaciu, w gminie Żyraków. To największe zagłębie szkółkarskie zlokalizowane jest na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych łączących Pilzno z Radomyślem i Mielcem oraz Dębicę z Tarnowem.
Podkarpackie Stowarzyszenie Producentów Materiału Szkółkarskiego
Ze względu na jednorodną działalność prowadzoną przez mieszkańców Zasowa jaką jest szkółkarstwo, powstała również grupa producencka. Podkarpackie Stowarzyszenie Producentów Materiału Szkółkarskiego w Zasowie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego w 2002 r. i skupiło szereg szkółkarzy. Celem założenia Stowarzyszenia i głównym powodem jego funkcjonowania jest chęć wspólnego działania zasowskich szkółkarzy oraz nawiązanie współpracy z innymi instytucjami branżowymi, krajowymi i zagranicznymi w zakresie upowszechniania postępu i wprowadzania nowych technologii w szkółkarstwie. Celem działania Stowarzyszenia jest reprezentowanie potrzeb i praw, oraz podejmowanie działań na rzecz podniesienia rentowności ich produkcji.
Historia szkółkarstwa w Zasowie
Historia szkółkarstwa w Zasowie sięga roku 1879, kiedy to Witold Łubieński, powstaniec z 1863 roku przejął Zasów. To właśnie rodzinie Łubieńskich Zasów zawdzięcza korzenie szkółkarskie. Nikt inny, jak właśnie Witold Łubieński założył pierwszą w Zasowie szkółkę drzewek owocowych. Początkowo jedyna szkółka na terenie Zasowa dawała pracę mieszkańcom tej wsi. Z czasem jednak dzięki pomocy Witolda Łubieńskiego zaczęły powstawać nowe szkółki, a ród Łubieńskich stał się promotorem tej działalności. Dostarczając materiału i służąc pomocą rozpowszechnił uprawę drzew i krzewów owocowych wśród miejscowej ludności. Tak uprawa drzew stała się podstawowym źródłem wzrostu zamożności mieszkańców Zasowa. Działania ojca kontynuował syn Łubieńskiego- Tadeusz. W tym czasie pierwsza Zasowska szkółka została przekształcona w nowoczesne zakłady ogrodnicze.