
Choć produkcja gruszek w naszym kraju jest nieporównywalnie mniejsza od produkcji jabłek (udział w krajowej produkcji owoców wynosi około 3%). Wynika to głównie z wyższych wymagań gruszy jeżeli chodzi o wymagania glebowe i klimatyczne. Drzewa te są jednak chętnie wybierane do przydomowych sadów, ze względu na ich wartości odżywcze. O zaletach gruszy przeczytasz tutaj. Niezależnie od przeznaczenia sadzonki warto zwrócić uwagę na rodzaj użytej podkładki dla gruszy. Najpopularniejsze podkładki dla gruszy to:
Grusza Kaukaska
Pigwa S
Znaczenie podkładki dla drzewka szlachetnego omówiliśmy już we wcześniejszym poście 🤔 Wpływ podkładki na drzewko szlachetne🤔 Dziś przedstawimy zalety i wady obu podkładek dla gruszki, co na pewno ułatwi wybór podczas zakupów nowej sadzonki.
🌱Grusza kaukaska 🌱
Miejsce wyhodowania podkładki: nieznane
Wytrzymałość na mróz: duża
Do jej głównych zalet możemy zaliczyć wysoką mrozoodporność i nie wielkie wymagania glebowe, nadaje się na słabsze gleby. System korzeniowy jest dość słabo rozgałęziony, ale głęboko się korzeniący. Z tego względu drzewa uszlachetnione na niej nie wymagają stosowania podpór.
Jest dość odporna na brunatną plamistość liści i zarazę ogniową, natomiast podatna na guzowatość korzeni.
Rośnie dość silnie dlatego polecana jest do słabo rosnących odmian gruszy np. ‘Konferencji.
🌱Pigwa S 🌱
Miejsce wyhodowania podkładki: Polska
Wytrzymałość na mróz: średnia
Jest podkładką rosnącą słabiej od Gruszy kaukaskiej. Pigwa należy do podkładek skarlająca, polecana przede wszystkim dla odmian silnie rosnących.
Jest dostatecznie wytrzymała na mróz, ale w bezśnieżne i mroźne zimy może przemarzać. Ma większe wymagania glebowe od podkładki Kaukaskiej.
Rośliny na niej zaszczepione owocują corocznie i obficie oraz wcześnie rozpoczynają okres owocowania.