Gleba w ogrodzie pełni bardzo istotną rolę. Aby dała obfity plon, a uprawa na niej mogłaby być intensywna, należy o nią zadbać. To z niej rośliny przez swój system korzeniowy pobierają składniki pokarmowe, wodę i tlen. Pomagają też mieszkające w niej mikroorganizmy, które zamieniają elementy organiczne w składniki odżywcze dla roślin, tym samym dokarmiając ją. Usuwają również metale ciężkie z gleby. Od rodzaju i właściwości ziemi, na której sadzimy rośliny zależy jak obfite plony będziemy zbierać.
Czynniki jakościowe gleby
Struktura
Gleby o strukturze ciężkiej, czyli gliniaste z nadmiarem wody mogą powodować utrudniony przepływ wody, a co za tym idzie niedostateczne odżywienie rośliny. Natomiast gdy gleba jest zbyt luźna, nie potrafi zatrzymać wody, która szybko ucieka do głębszych warstw ziemi, do których nie sięgają już korzenie roślin. Aby poprawić strukturę gleby należy stosować kompost
Większość warzyw ma wysokie wymagania glebowe, dlatego najlepsze są gleby o gruzełkowatej strukturze, przewiewne, szybko nagrzewające się wiosną oraz przepuszczalne i aktywnie biologiczne.
Najlepszym podłożem dla większości drzew owocowych jest gleba piaszczysto- gliniasta, z dużą ilością próchnicy. Unikamy natomiast miejsc o podłożu podmokłym i gliniastym, ponieważ są wtedy bardziej podatne na przemarzanie oraz infekcje chorobowe. Do posadzenia drzewka najlepiej przygotować mieszankę gleby macierzystej, z dodatkiem kompostu lub dobrze przerobionego obornika.
Odczyn
Gleba może mieć odczyn kwaśny, neutralny i zasadowy. Większość roślin preferuje odczyn neutralny w kierunku zasadowego. Sprawdzić to można oddając próbkę gleby do analizy, lub samodzielnie przy pomocy kwasomierza.
Odczyn gleby, czyli jej pH ma wpływ na zawartość składników pokarmowych oraz zdolność do ich przyswajania. Gleba o odczynie kwaśnym (wskazana np. dla Borówki amerykańskiej) może zawierać dużą ilość manganu i glinu, które mogą być toksyczne dla roślin. Zbytnią kwasowość gleby można zmniejszyć wykonując zabieg jakim jest wapniowanie. Temat wapnowania gleby omówiliśmy szczegółowo Tutaj. . Natomiast gleby o zbyt niskim pH możemy pomieszać z torfem lub użyć nawozów mineralnych.
Zawartość próchnicy
Próchnica znajdująca się w glebie również ma wpływ na jej żyzność. Próchnica pomaga zatrzymać składniki mineralne w strefie korzeniowej, zwiększa również ilość wody w glebie oraz stymuluje wzrost pożytecznych mikroorganizmów. Jej zawartość można zwiększyć nawozami mineralno-organicznymi, kompostem lub obornikiem.