Jeśli zależy nam aby uzyskać dobrze wybarwione, pyszne i dojrzewające w odpowiednim tempie owoce, musimy właściwie wybrać stanowisko sadzenia drzew. Zakładając ogród trzeba zaplanować rozmieszczenia roślin na działce (gęstość sadzenia, dobór gatunkowy pod względem wysokości itd.). Należy także uwzględnić wpływ słońca, wiatru i gleby na nową roślinę.
Słońce
Miejsce sadzenia drzewa należy wybrać sprawdzając ekspozycję na słońce. Światło i ciepło odgrywają ważną rolę dla rozwoju drzewa, a później przy procesie dojrzewania owoców. Pamiętajmy, że drzewa owocowe potrzebują stanowiska słonecznego, najlepsze są wystawy południowa i zachodnia. Gatunki ciepłolubne i wcześnie kwitnące takie jak morele, brzoskwinie czy nektaryny należy sadzić w miejscach najcieplejszych i nasłonecznionych. Stanowisko sadzenia drzewek owocowych powinno być nasłonecznione przynajmniej przez pół dnia. Zbyt mała ilość światła słonecznego może negatywnie wpływać na plonowanie, ale też na walory smakowe i zapachowe owoców. Unikajmy sadzenie w miejscach w zagłębieniach terenu, ponieważ tam mogą tworzyć się zastoiska mrozowe i rośliny mogą być narażone na przemarzanie, a wiosną w takich miejscach przymrozki mogą uszkadzać kwiaty.
Wiatr
Wybierając stanowisko sadzenia drzew i krzewów owocowych należy zwrócić uwagę na położenie w stosunku do wiejących wiatrów. Silne i gwałtowne wiatry mogą powodować przesuszenie gleby, które spowolni wzrost naszych sadzonek. Wiatr może też uszkadzać gałęzie drzewek i powodować spadanie z drzew w pełni niedojrzałych owoców. W takiej sytuacji możemy posadzić żywopłot, który ochroni nasze drzewa i krzewy owocowe od wiatru.