Drzewa owocowe rozmnażamy głównie przez szczepienie ich na tak zwanych podkładkach. Podkładka jest odpowiedzialna za wiele cechy szczepionej na niej rośliny. Jeśli nie wiesz co to podkładka sadowncza zajrzyj tutaj.Sposób dobierania materiału jest uzależniony od rodzaju sadzonki oraz od warunków klimatyczno-glebowych w jakich drzewo będzie rosnąć. Podkładki kałowe sprawiają, że drzewa owocują corocznie i obficie, ale wymagają gleby żyznej, zasobnych w składniki pokarmowe o dość dobrej wilgotności. Do najczęściej stosowanych podkładek karłowych należą M9, P22, P59. Charakterystykę każdej z nich przedstawiamy poniżej.
Podkładka M.9
Kraj pochodzenia: Anglia
Podkładki karłowe M.9 często stosowana na świecie, zwłaszcza w zachodniej Europie. Wpływają korzystnie na wielkość oraz jakość owocowania drzewa. Wegetację rozpoczyna i kończy średnio wcześnie.
Posiada słaby system korzeniowy, dlatego dla drzew na podkładce M.9 należy stosować podpory. Konsekwencją słabo rozwiniętego systemu korzeniowego jest też wrażliwość na suszę. Dość wrażliwa na mróz.
Dość wrażliwa na choroby takie jak: zaraza ogniowa czy bawełnica korówkę, średnio podatna na mączniaka, mało podatna na zgniliznę pierścieniową.
Polecana dla odmian silnie i umiarkowanie silnie rosnących.
Podkładki karłowe P 22
Kraj pochodzenia: Polska
Podkładka P.22 wpływa na bardzo wczesne wchodzenie drzew w okres owocowania i korzystnie na plenność. Późno kończy wegetację. Wymaga stosowania podpór oraz żyznych gleb i nawadniania.
Niska podatność na mączniaka i parcha, średnia na zarazę ogniową i zgniliznę pierścieniową podstawy pnia.
Zaletą tej podkładki jest niewątpliwie duża wytrzymałość na mróz.
Polecana jest do odmian bardzo silnie rosnących.
Podkładki karłowe P.59
Kraj pochodzenia: Polska
P.59 wpływa na wcześniejsze rozpoczęcie wegetacji, owoce na niej szybciej dojrzewają i o kilka dni należy je wcześniej zbierać niż na innych podkładkach.
Podkładka karłowa o sile wzrostu zbliżonej do P.22.
Ma duże wymagania glebowe. Nie polecamy jej na gleby lekkie, mało zasobne. Ze względu na słaby system korzeniowy wymaga stosowania podpór.
Mało podatna na mączniaka i parcha, dość podatna na zgniliznę pierścieniową. Lubiana jest przez myszy i zające.
Podkładka wytrzymałość na mróz.
Przydatna dla odmian bardzo silnie rosnących