Produkcja drzew owocowych to długi i żmudny proces, którego najważniejszym elementem jest oczkowanie. Zabieg ten wykonujemy w połowie wakacji.
Na czym polega okulizacja?
Okulizacja drzew owocowych, czasem określana też jako letnie szczepienie. Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej zazwyczaj dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność i mrozoodporność drzewa lub pozwalającą regulować siłę jego wzrostu. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych.
Kiedy?
Zabieg okulizacji wykonujemy między początkiem lipca, a końcem sierpnia. Termin ten wynika głównie ze wzrostu podkładek oraz obecnością miazgi.
Oczko musi zostać założone na roślinie, dopóki jeszcze trwa jej wegetacja, a miazga nadal jest czynna, nie można zrobić tego zbyt późno, oczko wtedy nie zdąży się dostatecznie zrosnąć z podkładką przed nadejściem zimy.
Oto krok po kroku jak wykonać okulizację drzew owocowych!
Krok 1 – przygotowanie podkładki
Do okulizacji Używamy odpowiednie podkładki, zazwyczaj pochodzące od siewki gatunki do którego należy okulizowana odmiana szlachetna. O znaczeniu podkładki pisaliśmy już w poście Wpływ podkładki na drzewko szlachetne
Krok 2 – pobranie zrazów okulizacyjnych
Zrywamy jednoroczne pędy, ale tylko te z nasłonecznionej części korony, ze środkowej lub górnej części. Następnie usuwamy wszystkie liście oraz wierzchołek z takiego pędu aby nie uciekała wilgoć.
Na zrazy należy przeznaczać tegoroczne pędy (średniej grubości). Powinny być one dobrze zdrewniałe i posiadać wykształcone oczka.
Krok 3 – wykonanie okulizacji
Jeżeli mamy już przygotowane zrazy możemy kontynuować okulizację.
- Nacinamy korę podkładki, nacięcie na podkładce wykonuje się 5-6 cm powyżej szyjki korzeniowej.
- Delikatnie wsuwamy zraz okulizacyjny w nacięcie na korze podkładki (wszystko musi dobrze przylegać), wykonujemy to z góry do dołu.
- Obwiązujemy miejsce okulizacji sznurkiem lub folią ogrodniczą.
Krok 4 – sprawdzenie czy szczepienie się przyjęło
Powodzenie okulizacji zależy od wielu czynników. Ważna jest jakość podkładki, zdrowotność zrazów, a także termin zabiegu i warunki pogodowe. Oczko z podkładką zrasta się po ok. miesiącu. Jednak wiązanie powinno zostać zdjęte nieco później (po ok. 2 miesiącach), dzięki czemu umocni się miejsce szczepienia.
Krok 5 – przycięcie podkładki
Wiosną należy ściąć górną część podkładki na wysokość 15-20 cm nad zaszczepionym pąkiem. Dzięki temu, gdy z pąka odmiany szlachetnej rozwinie się pęd, będzie można go przywiązać do pozostałej, górnej części podkładki, aby rósł pionowo w górę.
#szkółka #typer #okulizacja #rozmnażaniedrzew #drzewa