To dylemat nie jednego kupującego. Niskopienne czy wysokopienne drzewa owocowe? Jakiego typu drzewko wybrać? Postaramy się dzisiaj przedstawić główne wady i zalety obu typów drzew.
Hodowla i rozmnażanie szlachetnych odmian drzew odbywa się przez okulizowanie lub szczepienie na tzw. podkładkach. Są to jednoroczne lub dwuletnie rośliny tych samych lub pokrewnych gatunków. Jak już pisaliśmy w postach na temat #podkładki różnią się one m. in siłą wzrostu dlatego drzewka na nich rosnące możemy podzielić na:
1) drzewa niskopienne szczepione na podkładkach słabo rosnących
2) drzewa wysokopienne szczepione na podkładkach silnie rosnących.
Drzewka niskopienne
Niewątpliwie do zalet drzew niskopiennych( karłowych) należy możliwość uzyskania wysokich plonów z danej jednostki powierzchni, ponieważ niewielkie rozmiary takich drzew pozwalają na gęste nasadzenie. To główna zaleta dla wykorzystania takich drzew w sadach towarowych, ale też w bardzo małych przydomowych ogródkach. Oprócz tego wielkość i regularność plonowania takich drzew oraz łatwość wykonania zabiegów pielęgnacyjnych powodują, że drzewa te cieszą się coraz większą popularnością.
Drzewa o niewielkich rozmiarach szczepione na podkładkach słabo rosnących mają jednak kilka wad. Głównym zarzutem jest ich wrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne. Są podatne na przemarzanie, nie lubią też suszy. Dodatkowo płytki system korzeniowy powoduje słabe zakotwiczenie w ziemi, przez co takie drzewa potrzebują podpór. Wadami takich drzew są także ich krótkowieczność, wyższe wymagania glebowe oraz niższa odporność na szkodniki.
Drzewa owocowe wysokopienne
Drzewa owocowe silnie rosnące mają duże rozmiary, co za tym idzie potrzebują nieco więcej miejsca. Takie drzewa pamiętamy głównie z sadów naszych dziadków, w których królowały stare i długowieczne odmiany drzew owocowych🏡. Powrót do tego typy nasadzeń ma wiele zalet. Może drzewa są mniej okazałe ale mają tylu pestycydów. We wnętrzu koron takich drzew wytwarzany jest specyficzny mikroklimat. Stare odmiany są bardziej odporne na choroby, mrozy❄️ i szkodniki, dzięki czemu nie wymagają tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych. By trafić na nasz stół, nie muszą być wielokrotnie opryskiwane środkami chemicznymi. Stąd spożywanie ich przez człowieka jest bardzo korzystne dla zdrowia🍎. Wiele starych odmian ma owoce nadające się do długiego przechowywania, na przetwory i do wypieków
Do głównych wad drzew silnie rosnących należą niewątpliwie ich rozmiary, a co za tym idzie utrudnione przycinanie drzew i zbiór owoców. Owocowanie takich drzew nie nie zawsze występuję co roku, niektóre odmiany owocują naprzemiennie.
To już wszystkie informację na dziś. Wybór zawsze należy do was drodzy klienci.
#szkolka #typerkrzystzof #drzewka #sad #drzewakarlowe #stareodmiany