Dzisiaj zajmiemy się krzewami, a dokładniej opiszemy jak wykonać cięcie krzewów owocowych. Porzeczki, borówki, agresty, aronie to na nich się skupimy.
Przycinanie krzewów owocowych zależy od tego, na których pędach owocuje dany krzew, spowoduje ono wzrost kilku silnych przyrostów, które stworzą koronę. We wszystkich przypadkach należy wycinać pędy płożące po ziemi, na nich raczej nie znajdziemy owoców. Cięcie powoduje wzrost właściwych pędów oraz szybsze owocowanie i dorodniejsze zbiory. O cięciu krzewów ozdobnych przeczytasz tutaj.
Kiedy wykonujemy cięcie krzewów owocowych?
Drzewa i krzewy owocowe należy przycinać w dwóch terminach.
- termin jesienny (w czasie spoczynku rośliny)
- termin letni (w okresie wegetacji). U większości gatunków pierwsze cięcie przeprowadza się na przełomie lutego i marca, kolejne wykonuje się latem – usuwając nadmiar pędów.
Cięcie krzewów owocowych- praktyczne porady
Porzeczka czarna
Wymaga najsilniejszego i corocznego cięcia, gdyż najdorodniej owocuje na młodych pędach. Krzak po cięciu powinien mieć około 10 pędów w wieku od 1 do 3 lat.
Porzeczka czerwona
Tniemy słabiej niż czarną. Wycinamy najstarsze pędy pozostawiając około 8-10 przyrostów głównych. Krzak raczej prześwietlamy, ponieważ owocuje na pędach dwuletnich i starszych.
Agrest
Prześwietlamy dość mocno, wycinamy pędy pokładające się po ziemi, słabe i cienkie gałęzie. Na takich pędach zazwyczaj owoce są małe i nie zawsze się utrzymują do okresu pełnego dojrzewania.
Borówka
Zwykle najobficiej owocują na młodych 1-3 letnich gałęziach. Starsze pędy należy wycinać aby wyrastały nowe. Cały krzew powinien składać się z 6-8 pędów.
Aronia
Owocuje na pędach dwuletnich i starszych. Dlatego wycinam gałęzie najstarsze. Pozostawiamy około 8-10 najsilniejszych pędów jednorocznych, żeby w przyszłości zastąpiły w owocowaniu te starsze i mniej płodne.
Jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny)
W pierwszych kilku latach nie wymagają cięcia, zagęszczając się w sposób naturalny. W następnych latach wycinamy pędy najstarsze, nadłamane i uschnięte.