Silne mrozy mogą stanowić zagrożenie dla roślin w naszych ogrodach. Dlatego drzewa i krzewy warto zabezpieczyć przed zimą, tak aby przetrwały trudne dni w jak najlepszej kondycji. Ochrona drzew przed zimą polega na tworzeniu kopczyków, bieleniu pni drzew owocowych, okrywaniu roślin. Nie daje nam to gwarancji przetrwania mrozów, ale mogą znacznie zwiększyć szanse dobrego przezimowania. Podpowiadamy jak przygotować rośliny do zimy i kiedy to zrobić?. O pozostałych zimowych pracach w ogrodzie przeczytasz w naszym wpisie o Zimowe prace w ogrodzie.
Które drzewa wymagają zabezpieczenia przed zimą?
Zabezpieczenia na zimę potrzebują przede wszystkim młode, nowo posadzone drzewka. Jesienne sadzonki nie zdążyły jeszcze odpowiednio zakorzenić się w ziemi, a ich prawdopodobieństwo przemarznięcia jest dużo większe.
Kiedy trzeba okryć rośliny?⏰
Zabiegi zabezpieczające drzewo przed zimą nie możemy wykonać zbyt wcześnie. Najlepszym momentem do zabezpieczania drzew owocowych na zimę jest ten, gdy temperatura spada w okolice 0 stopni C i prognozowane jest długotrwałe ochłodzenie. Zazwyczaj jest to druga połowa listopada lub grudzień. Obecnie jednak zima i długotrwałe ochłodzenie przychodzi coraz później, więc należy śledzić prognozy, aby zabieg ten wykonać w odpowiednim czasie.
Sadzonki drzew powinny najpierw wejść w stan spoczynku, następnie przechodzą proces hartowania, gdy stopniowo zmniejsza się temperatura na zewnątrz. Im proces ten jest powolniejszy i stopniowy, tym sadzonki wykazują później większą mrozoodporność.
Ochrona drzew przed zimą- praktyczne porady.
Ściółkowanie
Podstawowym i bardzo prostym zabiegiem jest wyściółkowanie ziemi pod rośliną. W ten sposób możemy zabezpieczyć drzewo przed utratą wilgoci i głębokim zamarznięciem podłoża. Do tego zabiegu możemy użyć na przykład liści, kory, trocin lub torfu.
Kopczyki❄️
Młode drzewka owocowe zabezpieczamy usypując kopczyki do 30 cm, ważne by przykrywały miejsce okulizacji i część pnia odmiany szlachetnej. Kopczyk najlepiej usypać z ziemi by nie wabić gryzoni. Stanowi on dodatkową warstwę izolacyjną, chroniącą korzenie przed przemarzaniem.
Okrycia
Osłaniamy naziemne części roślin. Można to zrobić używając różnych materiałów. Najprostszą osłonę wykonamy z gałązek jodłowych lub świerkowych. Można wykorzystać też maty słomiane lub białą agrowłókninę i owinąć nią krzewy lub korony drzew. Do otulenia róż lub magnolii można użyć również papieru lub słomy.
Bielenie☀️
Bielenie pni drzew powoduję odbijanie promieni słonecznych i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pni i grubych konarów (biały kolor odbija promienie słoneczne). Słońce pobudza ruch soków w drzewie, a w nocy przy znacznych spadkach temperatur następuje ich zamarzania i może prowadzić do pęknięcia pnia.
Osłonki🐭
Dla ochrony drzew przed zającami, królikami, a nawet sarnami zakładamy plastikowe osłonki na pnie.
#Szkółka #TyperKrzysztof #sad #drzewaowocowe #chronimyprzedzimą